Kurucumuzdan

kurucu_head

Sevgili öğrenciler ve onları bu dünyaya kazandıran değerli velilerim; 

Egebilim ailesi kocaman bir topluluktur. Bu topluluk hep eğitimle ilgili ve eğitimi destekleyici işler yapmaktadır. Egebasım; 30 yıllık bir baskı evi yaptığı işlerle bir dünya markası. Dahi Yayıncılık 15 yıldan beri okul yayınları üreten bir yayınevi. Egebilim Yayınları bu yıl yayın hayatına giren YKS ve LGS test kitapları üreten bir firma. Kısaca bizim işimiz eğitim ve eğitimi de en iyi şekilde yapmak. Sizler ve bizler için çok değerli olan evlatlarımızı ülkemize milyon kere faydalı insanlar olarak yetiştirmek bizim boynumuzun borcudur. Bir vatansever olarak ülkemize büyük hizmetin, öğrencilerimizi en doğru şekilde eğitmek  olduğu inancındayım. Bu inançla eğitim sorununu çözmüş, gelişmiş ülkeleri uzman arkadaşlarımla birlikte ziyaret ettik, eğitim sistemlerini yerinde inceledik. Gördüklerimizi kademeli olarak Egebilim Kolejinde uygulamaya koyuyoruz. Gelecekte bizim çocuklarımızın rakipleri endüstriyel gelişimini tamamlamış ülkelerin çocukları olacaktır. Bu bilinçle; amacımız öğrencilerimizi en az iki dili çok iyi konuşan, çok kültürlü, analitik düşünebilen, sorgulayan, öğrenmeyi  öğrenen ve hayat boyu öğrenen birer birey olarak yetişmesini sağlamaktır.

Artık iş dünyası yaşam değiştiriyor. Eskiden hayal bile edemeyeceğimiz meslekler ortaya çıkıyor. İş yaşamı ofislerin dışına taşıyor, insanlar sadece bordrolu çalışan olmaktan çıkıp her ortamda çalışma olanağı yaratabiliyor. Yani yeni öğrenme sürecinde bilgi yerine kullanılabilir beceriler öne çıkıyor. İş yaşamında kullanabileceği organizasyon becerisi, takım çalışması, zaman yönetimi gibi kavramlar çocuklarımıza okul sıralarında kazandırılmalı. Eskiden matematiği kuvvetli öğrenciler dahi olarak nitelendirilirdi. Şimdi o işlemlerin hepsini bilgisayarlar kolaylıkla yapmaktalar. Oysa günümüzde en önemli şey veri elde etmek ve yorumlaya bilmektir.

Sınav ve testlerle eğitim değerlendirmesi olmaz. Hepimiz sınavların çocuğun bilgiyi öğrendiğini veya öğrenmediğini görmek için gerekli olduğunu zannederiz. Oysaki çalışmalar göstermiştir ki sınav öncesi ezberlediği bilgiyi çocuk sınav sonrası unutmuştur. İş dünyası, okulda sınıfın en çalışkanı olup, kariyerinde aynı başarıyı gösteremeyen insanlarla doludur. Çünkü gerçek hayat ne bildiğinizle değil o bilgiyi nasıl kullandığınızla ilgileniyor.

Yeni eğitim yolculuğunda öğretmenler bilgiyi aktaran değil bilgiye ulaşmanın yollarını öğreten rehberler olarak öne çıkacak. Artık birlikte ve birbirinden öğrenme eğitime yön verecek. Öğrenci birbirinden öğrenirken öğretmen ona yön verecek.

“Eğitim kovayı doldurmak değil, ateşi tutuşturmaktır”