Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

teog-hazirlik

Üniversiteye geçiş sistemi bu yıl (2017-2018) itibariyle değişti. Yeni sistemin adı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı oldu. YKS iki oturumdan oluşuyor. Ygs yerine yapılacak olan birinci oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT), Lys yerine yapılacak olan ikinci oturuma Alan Yeterlilik Testi (AYT) adı verildi. YGS’de 6 puan türü vardı (YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6). TYT’de ise her aday için sadece bir puan hesaplanacaktır. Bu puan,Temel Puanı (TYT-Puanı)’dır.TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanları ile ilgili sorular yer alacak.

İkinci oturumda temel olarak sözel çıkışlı adaylar Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Sosyal Bilimler sınavlarından, eşit ağırlık çıkışlı adaylar Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Matematik sınavlarından, sayısal çıkışlı adaylar ise Matematik ve Fen Bilimleri sınavlarına girecek. Ancak adaylar kendi bölümlerinin testleri dışında diğer sınavlara da girebilecek. Yani bir aday isterse bütün soruları çözebilecek. Birinci oturum bütün adaylar için zorunlu olacak. Lisans yerleştirmelerinde kullanılacak bütün puan türlerinde ilk oturumun ağırlığı yüzde 40 olacak. Diğer yüzde 60 ise adayın tercih yapacağı bölüme göre değişiklik gösterecek.

Meslek Yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için gerekli şart ve gerekli baraj puanı nedir?

Adayların TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekir. Lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli baraj puanı nedir? TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki Alan Yeterlilik testlerinden (AYT) alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin en az 180 puan olması gerekir. Adaylar, en az 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecektir.

Ön lisans tercihi için adaylara ilk oturumdan en az 150 puan almış olma şartı devam ediyor. Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına TYT puanı ile başvurulabilecektir. Bu programlara başvurabilmek için YGS-LYS sisteminde olduğu gibi TYT puanının da en az 150 ve üzeri olması gerekmektedir. Önlisans programlarını TYT puanı ile Lisans programlarını ise; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puan türü ile tercih edebileceklerdir.

Ön lisans tercihi için adaylara ilk oturumdan en az 150 puan almış olma şartı devam ediyor.

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına TYT puanı ile başvurulabilecektir. Bu programlara başvurabilmek için YGS-LYS sisteminde olduğu gibi TYT puanının da en az 150 ve üzeri olması gerekmektedir. Temel yeterlilik testi puanı 200 ve üzeri olan adaylar istedikleri takdirde bir sonraki yıl bu puanlarını kullanabileceklerdir.

yks001 yks002 yks03